close Zavřít
Býčí žlázy a koule: Od pastvin až po doplněk stravy
Autor:      30/04/2024 09:39:08     Zdraví , Fitness a Sport , Sexualita    Komentáře 0
Býčí žlázy a koule: Od pastvin až po doplněk stravy


Býčí koule a žlázy jsou téma, které vyvolává silné reakce a diskuse: pro některé kontroverzní, pro jiné fascinující. Tyto orgány skotu však skrývají tajemství mužské síly a plodnosti. Přestože se myšlenka konzumace těchto částí může zdát cizí, byčí žlázy jsou součástí kulturního dědictví a gastronomie mnoha národů již od nepaměti. V tomto článku se ponoříme do biologických základů, kulturního významu a nečekaných využití býčích žláz, včetně jejich rostoucí popularity jako doplňku stravy.

Představení býčích žláz

Býčí žlázy, také známé pod názvem býčí koule, jsou primárními reprodukčními orgány samců skotu. Tyto orgány hrají klíčovou roli nejen v reprodukci, ale jsou také zásadní pro produkci mužských pohlavních hormonů, především testosteronu. Testosteron má zásadní vliv na růst, vývoj a udržování sekundárních pohlavních znaků, jako jsou větší svalová hmota a typický býčí vzhled. Vzhledem k jejich funkci a umístění na těle jsou tyto žlázy někdy popisovány jako symbol mužnosti a síly.

Anatomicky jsou býčí varlata tvořena z mnoha svinutých kanálků, ve kterých se nacházejí buňky produkující spermie. Tyto kanálky jsou obklopeny tkání, která produkuje testosteron. Celková struktura varlat je uzpůsobena tak, aby zajišťovala optimální teplotu pro tvorbu spermie, která je o něco nižší než teplota těla. Proto varlata visí mimo tělo, kde může docházet k jejich ochlazování.


Zároveň mají býčí koule zcela unikátní postavení v mnoha kulturách po celém světě, kde se od dávných dob pojí s mužskou sílou a plodností. V gastronomii některých zemí, jako jsou Spojené státy, Kanada, Španělsko či Argentina, se dokonce konzumují jako delikatesa známá pod různými názvy – v USA jsou nejznámější jako "Rocky Mountain oysters". Tento zvyk má kořeny v praktickém využití všech částí zvířete, což je tradice, která se snaží minimalizovat odpad v zemědělství. Kromě svého kulinářského využití mají tyto orgány význam i v medicíně, kde se studují pro svůj vliv na hormonální regulaci a reprodukci.

Historie pojídání býčích žláz

Pojídání býčích varlat má dlouhou a rozmanitou historii, která se prolíná kulturami a kontinenty. Tento zvyk vychází z principu, že nic by nemělo přijít vniveč, což je hluboce zakořeněné v zemědělských společnostech, kde každá část zvířete nachází své využití. Býčí varlata byly už v dávné historii považovány za delikatesu i zdroj síly a vitality. 

V starověkém Římě, kde jídlo často sloužilo jako demonstrace bohatství a společenského postavení, byla býčí varlata vyhledávanou pochoutkou na hostinách. Připisovaly se jim afrodiziakální vlastnosti a věřilo se, že konzumace těchto orgánů přenese jejich sílu daného člověka.


Podobně, v některých muslimských zemích, zejména v období středověku, byla býčí varlata ceněna pro své údajné zdravotní přínosy, včetně zlepšení plodnosti a zvýšení fyzické výkonnosti. V islámské kuchyni se tyto orgány zpracovávaly na různé způsoby, od grilování až po smažení, často ochucené bohatým kořením a bylinkami, což umožňovalo zvýraznit jejich specifickou chuť a texturu.

V Severní Americe se staly známé pod názvem "Rocky Mountain oysters". Tento termín byl poprvé použit v období západní expanze, kdy farmáři a kovbojové hledali způsoby, jak efektivně využít každou část dobytka. Zajímavostí je, že přestože název naznačuje spojitost s mořskými plody, v reálu jde čistě o produkt ze skotu. V Evropě, zejména ve Španělsku a Itálii, jsou býčí varlata součástí tradičních jídel, kde se připravují na různé způsoby.

Organoterapie

S historií užívání býčích žláz velmi souvisí takzvaná organoterapie. Je to způsob léčby založený na konzumaci životních orgánů zvířat, má své kořeny sahající až do starověku a byla praktikována v různých kulturách po celém světě. Tato metoda byla zvláště populární mezi starověkými Římany, kde jeden z jejích významných zastánců, římský učenec Gaius Plinius Secundus, známější jako Plinius Starší, podporoval její využití pro zlepšení mužského zdraví. Ve svých dílech Plinius doporučoval konzumaci zvířecích varlat jako léčbu pro muže trpící příznaky spojené s nedostatkem testosteronu, jako jsou snížená sexuální touha, únava, nebo ztráta svalové síly.


Princip "podobné léčí podobné" a jeho aplikace

Plinius Starší a jeho současníci věřili, že konzumací orgánů zvířat lze přijmout jejich sílu a vlastnosti. Tato praxe byla založená na principu "podobné léčí podobné", což znamená, že přijaté orgány přímo podporují a léčí stejné orgány u člověka. Konkrétně konzumace varlat byla vnímána jako přímý způsob, jak posílit mužskou vitalitu a odvrátit příznaky spojené s hormonální nerovnováhou. 

Účinné látky v býčích žlázách

Býčí varlata obsahují množství bioaktivních látek a živin, které mohou přinést různé zdravotní benefity. Přítomnost těchto látek v býčích varlatech naznačuje jejich potenciální zdravotní přínosy, zejména pokud jsou součástí vyvážené stravy. Využití býčích varlat v doplňcích stravy a tradiční medicíně reflektuje jejich bohatý profil živin a bioaktivních složek. Zde je podrobnější pohled na klíčové složky, které tyto orgány nabízejí:


  • 1. Proteiny: Býčí varlata jsou bohatým zdrojem kvalitních proteinů, které jsou esenciální pro budování svalové hmoty a opravu tkání. Proteiny jsou základním stavebním prvkem pro tělo, podílejí se na výstavbě svalů, enzymů, hormonů a dalších důležitých tělesných struktur.


  • 2. Testosteron a další hormony: Přírodně obsažený testosteron a další androgenní hormony v býčích varlatech mohou přispívat k posílení mužských charakteristik, jako je zvýšení svalové hmoty, libido a energetické úrovně. Tyto hormony jsou základem pro správnou hormonální rovnováhu a mužské zdraví.


  • 3. Zinek: Tento minerál je zásadní pro mnoho biologických procesů, včetně imunitní funkce, tvorby DNA, buněčného dělení a správné funkce reprodukčního systému. Zinek také pomáhá udržovat zdraví kůže a je důležitý pro zrakové funkce.


  • 4. Železo: Železo je klíčové pro tvorbu hemoglobinu, proteinu v červených krvinkách, který transportuje kyslík z plic do ostatních částí těla. Nedostatek železa může vést k anémii a únavě.


  • 5. Selen: Jako důležitý antioxidant selen chrání buňky před oxidativním stresem a podporuje imunitní systém. Selen také hraje roli v metabolismu štítné žlázy, která reguluje mnoho tělesných funkcí.


  • 6. Vitamín B12: Tento vitamín je nezbytný pro tvorbu DNA a červených krvinek, stejně jako pro správnou funkci a vývoj mozkových a nervových buněk. Vitamín B12 je rovněž důležitý pro energetický metabolismus.


  • 7. Vitamín A: Vitamín A je klíčový pro zdraví zraku, je důležitý pro růst a diferenciaci buněk, a podporuje imunitní funkce. Také hraje roli v reprodukčním zdraví.


  • 8. Vitamín D: Tento vitamín je zásadní pro regulaci vápníku a fosforu v těle, což jsou klíčové minerály pro zdraví kostí. Vitamín D také podporuje imunitní systém a může pomoci regulovat zánětlivé procesy.


  • 9. EPA a DHA (omega-3 mastné kyseliny): Tyto esenciální mastné kyseliny jsou známé svými protizánětlivými vlastnostmi a přínosem pro zdraví srdce a mozku. Omega-3 mastné kyseliny jsou také důležité pro udržení zdraví buněčných membrán.
TIP: Na našem blogu naleznete další zajímavé články zaobírající se podobnými tématy, jako je například článek „Jak rychle doplnit železo: Tyhle potraviny zařaďte do jídelníčku“ nebo „Co jsou bílkoviny? Objevte jejich zdroje a zjistěte, jaký je optimální denní příjem bílkovin“.Předpokládané účinky býčích koulí

Býčí koule jsou předmětem zvýšeného vědeckého zájmu, přestože se o jejich přínosech pro zdraví zatím příliš nemluví. Vědci zkoumají různé účinky těchto orgánů, které mohou nabízet potenciální zdravotní benefity. 


1) Podpora mužského zdraví

Býčí varlata obsahují přirozené hormony, včetně testosteronu, které mohou přispět k udržení a posílení mužských fyzických charakteristik a celkové vitality. Testosteron hraje klíčovou roli v mužské reprodukci a sexuálním zdraví, včetně libido, erektilní funkce a produkce spermií. Vědecký zájem se proto soustředí na potenciál býčích koulí jako přírodního zdroje těchto hormonů, které by mohly pomoci mužům s hormonální nerovnováhou nebo sníženou sexuální funkcí.

2) Zlepšení fyzické výkonnosti a svalové síly

Díky vysokému obsahu proteinů a přítomnosti anabolických hormonů mohou býčí koule přispívat k růstu svalové hmoty a zlepšení fyzické výkonnosti. Sportovci a lidé zabývající se tělesnou aktivitou mohou hledat přirozené způsoby, jak zlepšit svou svalovou sílu a regeneraci po cvičení, a býčí varlata by mohla nabídnout některé z těchto výhod.


3) Zdroj vitamínů a minerálů

Býčí koule jsou bohaté na vitamíny jako B12, A, D a minerály jako zink a selen, které jsou nezbytné pro širokou škálu tělesných funkcí, včetně imunitního systému, zraku a reprodukčního zdraví. Tyto živiny podporují celkovou vitalitu a mohou pomoci předcházet různým nedostatkům, které jsou běžné v moderních dietách.

4) Antioxidační ochrana

Selen a vitamín A, které se v býčích koulích přirozeně vyskytují, působí jako silné antioxidanty. Tyto látky pomáhají chránit buňky těla před poškozením způsobeným volnými radikály, což může přispět k prevenci chronických onemocnění a podpořit dlouhodobé zdraví.


Býčí koule jako doplněk stravy 

Býčí koule jsou v poslední době čím dál více uznávané i jako doplněk stravy, zvláště v komunitách zaměřených na přírodní zdraví a fitness. Tyto doplňky jsou vyráběny z lyofilizovaných a zpracovaných býčích varlat, které jsou následně mlety na prášek a nabízeny v kapslové formě. Tento způsob užívání umožňuje konzumentům získat živiny a hormony obsažené v býčích koulích, aniž by museli přímo konzumovat samotné orgány. 

100% RAW Býčí Žlázy -240 Kapslí (AjemFiT)

Kapslové býčí žlázy jsou inovativním doplňkem stravy. Proces lyofilizace, prováděný při teplotách do 30 stupňů Celsia, zajišťuje maximální zachování nutričních hodnot. Díky tomuto způsobu zpracování si žlázy uchovávají svou původní strukturu a výživové složky, což umožňuje označit tento produkt jako RAW. Tyto RAW byčí žlázy jsou vyrobeny z 100% prášku z býčích žláz, pocházejících výhradně od býků chovaných na českém území.


Závěr 

Výzkum a zájem o býčí koule jako o zdroj zdravotních beneficí jsou na vzestupu, odhalují nové možnosti pro jejich využití v oblasti zdraví a výživy. Ať už se jedná o jejich tradiční gastronomické využití, potenciál v oblasti organoterapie, nebo moderní aplikace v podobě doplňků stravy, byčí varlata představují fascinující spojení historie, kultury a vědy. Přestože může být konzumace těchto orgánů pro některé kontroverzní, není možné ignorovat jejich výživové hodnoty, které jsou stále více podporovány vědeckými důkazy. 

Zdroje

[1] Bull Testicles: Nutrition and Benefits of “Rocky Mountain Oysters”. By Liam McAuliffe Published on July 27, 2022. https://www.doctorkiltz.com/bull-testicles-rocky-mountain-oysters/ 

[2] Rocky Mountain oysters.  https://en.wikipedia.org/wiki/Rocky_Mountain_oysters 

[3] Testucles as food. https://en.wikipedia.org/wiki/Testicles_as_food 

[4] Plinius starší. https://cs.wikipedia.org/wiki/Plinius_star%C5%A1%C3%AD 

[5] Britannica, The Editors of Encyclopaedia. "offal". Encyclopedia Britannica, 25 Jan. 2024, https://www.britannica.com/topic/offal  

[6] https://faculty.gvsu.edu/websterm/cummings/issue9/Gillybo9.htm 

[7] Outlines of Organotherapy. https://www.medicinetraditions.com/organotherapy.html 

 

Napište odpověď