close Zavřít
Houba Lion's Mane (Hericium): Přírodní zázrak pro tělo i mysl
Autor:      01/07/2024 14:46:38     Zdraví    Komentáře 0
Houba Lion's Mane (Hericium): Přírodní zázrak pro tělo i mysl


Houba Lion's Mane (Korálovec ježatý) je fascinující druh houby, který si získal oblibu nejen mezi gurmány, ale i v oblasti tradiční medicíny a moderního zdravotního výzkumu. Tato houba je ceněna pro své jedinečné léčivé vlastnosti, které zahrnují podporu kognitivních funkcí, neuroprotektivní účinky a schopnost posilovat imunitní systém. V tomto článku se podíváme na bohatou historii a široké spektrum využití Lion's Mane, od jejího místa v tradičních asijských léčebných praktikách po současné gastronomické aplikace, které z ní činí jednu z nejzajímavějších houbových delikates dostupných dnes.

Představení Lví hřívy

Houba Lion's Mane, známá také pod vědeckým názvem Hericium erinaceus, je fascinující organismus, který si získal obdiv po celém světě pro své potenciální léčivé účinky. Tato houba, které se v českém jazyce říká Korálovec ježatý, má svůj původ v severní Americe, Evropě a Asii, kde přirozeně roste na mrtvých i živých kmenech listnatých stromů. Svým vzhledem připomíná hřívu nebo bílé vlasy, což odráží její jedinečnou strukturu skládající se z dlouhých, bílých nití.

Zajímavostí o této houbě je její využití v tradiční čínské medicíně, která ji po staletí využívala pro posílení imunitního systému a zlepšení kognitivních funkcí. V posledních desetiletích se Korálovec ježatý stal předmětem intenzivního výzkumu, který se zaměřuje na jeho potenciál v oblasti neuroprotektivních a antioxidačních vlastností. Jeho popularita roste nejen díky vědeckým studiím, ale také kvůli jeho schopnosti zlepšovat celkovou vitalitu a zdraví.

Jak vlastně Hericium erinaceus vypadá a kde roste?

Lion's Mane je jedinečný druh houby, která je známá pro svůj výrazný vzhled a léčivé vlastnosti. Tento druh patří mezi stopkovýtrusné houby a má charakteristický vzhled, který připomíná hřívu nebo shluk dlouhých bílých nebo krémově bílých vlasů nebo nití, které visí shora dolů. Tyto "vlákna" jsou ve skutečnosti hustě uspořádané výtrusorodé struktury, které vyrůstají z kompaktnější základny přichycené k dřevu.

Hericium obvykle roste na starých stromech a pařezech, zejména na bucích, ale může být nalezen i na jiných listnatých stromech, jako jsou duby nebo javory. Lví hříva preferuje mírné klima a je rozšířená v Severní Americe, Evropě a Asii. V přírodě se houba objevuje od pozdního léta do podzimu. Vzhledem ke svému vzácnému výskytu a atraktivnímu vzhledu je houba často hledaná jak houbaři, tak příznivci přírodní medicíny.Bioaktivní složky Lion’s Mane

Lví hříva je bohatá na množství bioaktivních látek, které jsou zodpovědné za její účinky na zdraví. Zde je seznam klíčových složek, které byly identifikovány ve výzkumech:

* Hericenony a Erinaciny - Tyto terpenové sloučeniny jsou významné pro jejich podporu nervového růstu a regenerace. Erinaciny zejména stimulují tvorbu nervového růstového faktoru (NGF), což je klíčové pro udržení a opravy neuronů.

* Polysacharidy - Včetně beta-glukanů, které mají imunomodulační účinky. Tyto složky pomáhají posilovat imunitní systém tím, že aktivují různé buňky imunitního systému a zvyšují produkci obranných látek.

* Antioxidanty - Lion's Mane obsahuje antioxidanty, jako jsou fenolické kyseliny, které chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály a mohou pomoci snižovat riziko chronických onemocnění.

* Dietní vláknina - Vysoký obsah rozpustné a nerozpustné vlákniny podporuje zdraví trávicího systému a může přispět k lepší regulaci hladiny cukru v krvi.

* Vitamíny a minerály - Hericium je zdrojem esenciálních vitamínů a minerálů, včetně vitamínů skupiny B, které jsou důležité pro správnou funkci nervového systému a metabolismu energie, dále zinku a draslíku.

* Aromatické složky - Obsahuje také různé aromatické látky, které přispívají k její jedinečné chuti, takže se dá využít jako kulinářská pochoutka.Historie používání Lví hřívy 

Houba Lion’s Mane, známá ve vědeckých kruzích jako Hericium erinaceus a v čínském tradičním názvosloví jako 猴头菇 (hou tou gu), dlouhou historii využití v asijských medicínských a kulinářských tradicích, zejména v Číně a Japonsku. Je považována za jednu z medicinálních hub, což znamená, že její užití přesahuje pouhou nutriční hodnotu a zasahuje do oblasti léčebného využití.

V tradiční čínské medicíně je Lion’s Mane vysoce ceněna pro své možné zdravotní benefity, včetně podpory zdraví srdce, žaludku a sleziny a obecně pro své účinky posilující životní energii qi. Historicky byla používána nejen jako lék na trávicí potíže a jako tonikum pro posílení celkové vitality, ale také se věřilo, že podporuje jasnost mysli a paměť. Věřilo se, že pravidelná konzumace této houby může prodloužit život a zlepšit celkovou kvalitu zdraví.

V Japonsku je známá pod názvem ヤマブシタケ (yamabushitake), což odkazuje na buddhistické mnichy zvané yamabushi, kteří ji tradičně používali pro její údajné schopnosti zlepšit mentální koncentraci a duševní jasnost, což bylo důležité pro jejich meditativní praxe. V moderním Japonsku je stále populární nejen v tradiční medicíně, ale i jako moderní zdravá potravina.

Lion’s Mane také hrála roli v tradičních ceremoniálních a léčebných praktikách obou kultur, kde byla často podávána ve formě čajů nebo jako součást léčebných směsí. Její oblíbenost stoupá i v současnosti, kdy moderní vědecké výzkumy potvrzují některé z jejích tradičně připisovaných zdravotních přínosů, což dále zvyšuje její hodnotu a uznání jako medicinální houby v globálním kontextu.ZAJÍMAVOST: Medicinální houby jsou druhy hub, které jsou tradičně využívány v lidové a tradiční medicíně pro jejich údajné léčivé vlastnosti, a to zejména v asijských kulturách. Mezi tyto houby patří například Reishi (Ganoderma lucidum), Shiitake (Lentinula edodes), Maitake (Grifola frondosa), Chaga (Inonotus obliquus) a právě Lion’s Mane (Hericium erinaceus).BIO LVÍ HŘÍVA EXTRAKT (Hericium - prášek) -100g (AjemFiT)


Ajem FiT BIO Lví hříva (Hericium) je
100 % organicky pěstovaný "extrakt z plodnice" v prášku z oblasti Čínské vrchoviny, která je známá svou čistotou. Lví hříva je testována v celém průběhu své kultivace a následně i po ní. A proto vám můžu skutečně zaručit naprostou čistotu a účinky našeho extraktu, který prochází extrakci za pomocí horké vody.


Potencionální účinky Lví hřívy

Houba Lion's Mane (Korálovec ježatý) je známá nejen pro svůj nezaměnitelný vzhled, ale především díky svým potenciálním zdravotním přínosům, které ji činí předmětem intenzivního vědeckého zájmu. I když je třeba provést ještě mnoho výzkumů pro potvrzení jejích účinků, předběžné studie naznačují, že tato medicinální houba může nabízet řadu terapeutických vlastností. V následujících odstavcích se podrobněji zaměříme na každý z těchto účinků, aby bylo možné lépe pochopit, jak by mohl Korálovec ježatý přispět k lidskému zdraví.

1. Podpora kognitivních funkcí

Lion's Mane je obzvláště známá svou schopností podporovat mozkové funkce, včetně paměti a koncentrace. Studie na zvířatech i několik pilotních studií na lidech ukazují, že extrakty z této houby mohou stimulovat produkci nervového růstového faktoru (NGF), což je protein klíčový pro růst, udržování a přežití neuronů. NGF hraje roli v regeneraci a plasticitě neuronů, což jsou procesy zásadní pro učení a paměť. Tímto způsobem by mohla Lion's Mane pomáhat v boji proti kognitivnímu úpadku spojenému s věkem nebo neurodegenerativními chorobami.

Druhý aspekt podpory kognitivních funkcí je potenciální schopnost houby zlepšovat celkovou mentální čistotu a snižovat mírné symptomy deprese a úzkosti. To by mohlo být výsledkem zlepšení neurologického zdraví a rovnováhy, které může přispívat k lepší emoční stabilitě a duševní pohodě.


2. Neuroprotektivní účinky

Předběžné výzkumy naznačují, že Lion's Mane může mít neuroprotektivní účinky, což znamená, že může chránit mozkové buňky před poškozením způsobeným různými faktory, včetně oxidativního stresu a neurotoxických látek. Takové vlastnosti by mohly být prospěšné v prevenci a léčbě neurodegenerativních onemocnění, jako jsou Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba, kde je poškození a ztráta neuronů klíčovým problémem.


3. Zlepšení trávicího systému 

Lion's Mane může podporovat trávicí zdraví díky svému vysokému obsahu polysacharidů, zejména beta-glukanů. Tyto látky mají prokázané imunomodulační účinky a mohou podporovat zdravou střevní flóru, což je zásadní pro celkové zdraví trávicího systému. Zdravá střevní flóra je spojena s mnoha aspekty zdraví, včetně imunitní funkce a prevence zánětlivých střevních onemocnění.4. Protizánětlivé a antioxidantní účinky

Protizánětlivé a antioxidantní účinky Hericium jsou klíčové pro její schopnost bojovat proti oxidativnímu stresu a zánětu v těle. Tyto složky pomáhají neutralizovat volné radikály, které mohou poškozovat buňky a přispívat k rozvoji chronických onemocnění, jako je srdeční choroba, rakovina a zánětlivá onemocnění. Využití této houby by tedy mohlo poskytnout přirozenou cestu ke snížení celkové zátěže zánětu v těle.

5. Podpora imunitního systému

Lion's Mane obsahuje složky, které mohou posilovat imunitní systém tím, že stimulují aktivitu bílých krvinek, které jsou zodpovědné za boj proti infekcím. Také může zlepšovat odpověď imunitního systému tím, že podporuje produkci cytokinů, což jsou signální molekuly, které pomáhají regulovat imunitní odpověď. Toto může být obzvláště užitečné v obdobích, kdy je tělo vystaveno virům a bakteriím.


Hericium - vedlejší účinky

Ačkoliv je houba Lion's Mane obecně považována za bezpečnou a dobře tolerovanou, někteří lidé mohou zažít vedlejší účinky, zejména při vyšších dávkách. Tyto vedlejší účinky mohou zahrnovat mírné zažívací potíže, jako jsou plynatost nebo nadýmání, alergické reakce u jedinců s přecitlivělostí na houby, nebo mírné kožní vyrážky. Je také důležité poznamenat, že interakce s jinými léky nejsou zcela prozkoumány, proto by osoby užívající předepsané léky měly konzultovat užívání této houby se svým lékařem.


Lion’s Mane jako doplněk stravy

Tabulka níže poskytuje přehled různých forem doplňků stravy s houbou Lion's Mane, popisuje jejich charakteristické rysy a doporučené dávkování. Při výběru a používání doplňků stravy s houbou Lion's Mane je důležité sledovat doporučené dávkování a zohlednit individuální reakce těla na doplněk. V případě nejistoty nebo zdravotních problémů je vhodné konzultovat použití těchto produktů s odborníkem na zdravotní péči.

Typ doplňku

Popis

Dávkování

Prášek

Jemně mletá sušená houba, která se snadno míchá do smoothies nebo jiných nápojů.

1–3 gramy denně, rozdělené do několika dávek.

Kapsle

Standardizovaný extrakt houby ve formě kapslí, vhodný pro přesné a pohodlné dávkování.

500–1000 mg denně, rozdělené do 1–2 dávek.

Tekutý extrakt

Koncentrovaný extrakt, který se často prodává ve formě kapátek nebo malých lahviček s kapátkem pro snadné dávkování.

1–2 ml třikrát denně, přidáno do vody nebo čaje.

Čajové sáčky

Sušené kousky houby balené v sáčcích pro přípravu čaje, poskytují nejen zdravotní přínosy, ale i příjemnou chuť.

1 sáček 1–2x denně, lze louhovat několik minut.Kulinářské využití Lví hřívy

Hericium erinaceus je pro svou jedinečnou chuť a texturu vysoce ceněna i v kulinářství. Její masitá konzistence a jemně mořský podtón připomínající chuť mořských plodů, obzvláště krabů nebo humrů, činí z této houby populární ingredienci ve vegetariánské a veganské kuchyni. Je ideální pro přípravu různých pokrmů, od jednoduchých smažených a grilovaných jídel až po složité gurmánské recepty. Používá se v polévkách, omáčkách, rizotech nebo jako hlavní chod, často ve formě "houbových steaků" nebo jako náhražka masa v tradičních receptech.

Při vaření je důležité houbu Lion's Mane správně připravit, což znamená jemné očištění a krátkou tepelnou úpravu, aby si zachovala svou přirozenou šťavnatost a chuť. Může být pečena, vařena na páře, smažena na oleji nebo dokonce marinována a grilována. Kombinace s bylinkami jako je tymián, rozmarýn a česnek velmi dobře doplňuje její delikátní chuť a umožňuje tvorbu rozmanitých a chutných jídel, která potěší nejen vegetariány, ale i milovníky tradičních pokrmů. Její schopnost absorbovat chutě a přizpůsobit se různým kulinářským stylům činí houbu Lion's Mane výjimečnou ingrediencí ve světě gastronomie.


Zdroje

(1) Hericium erinaceus. Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Hericium_erinaceus 

(2) Chong PS, Fung ML, Wong KH, Lim LW. Therapeutic Potential of Hericium erinaceus for Depressive Disorder. Int J Mol Sci. 2019 Dec 25;21(1):163. doi: 10.3390/ijms21010163. PMID: 31881712; PMCID: PMC6982118. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31881712/ 

(3) Khan MA, Tania M, Liu R, Rahman MM. Hericium erinaceus: an edible mushroom with medicinal values. J Complement Integr Med. 2013 May 24;10:/j/jcim.2013.10.issue-1/jcim-2013-0001/jcim-2013-0001.xml. doi: 10.1515/jcim-2013-0001. PMID: 23735479. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23735479/ 

(4) Saitsu Y, Nishide A, Kikushima K, Shimizu K, Ohnuki K. Improvement of cognitive functions by oral intake of Hericium erinaceus. Biomed Res. 2019;40(4):125-131. doi: 10.2220/biomedres.40.125. PMID: 31413233. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31413233/ 

(5) Lai PL, Naidu M, Sabaratnam V, Wong KH, David RP, Kuppusamy UR, Abdullah N, Malek SN. Neurotrophic properties of the Lion's mane medicinal mushroom, Hericium erinaceus (Higher Basidiomycetes) from Malaysia. Int J Med Mushrooms. 2013;15(6):539-54. doi: 10.1615/intjmedmushr.v15.i6.30. PMID: 24266378. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24266378/ 

(6) Friedman M. Chemistry, Nutrition, and Health-Promoting Properties of Hericium erinaceus (Lion's Mane) Mushroom Fruiting Bodies and Mycelia and Their Bioactive Compounds. J Agric Food Chem. 2015 Aug 19;63(32):7108-23. doi: 10.1021/acs.jafc.5b02914. Epub 2015 Aug 5. PMID: 26244378. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26244378/ 

 

Napište odpověď