close Zavřít
Tongkat Ali: přírodní zázrak známý jako malajský ženšen
Autor:      18/06/2024 13:19:57     Zdraví , Fitness a Sport , Sexualita    Komentáře 0
Tongkat Ali: přírodní zázrak známý jako malajský ženšenTongkat Ali, známý také jako malajský ženšen, je tradiční bylina jihovýchodní Asie, která se těší rostoucí popularitě po celém světě díky svým údajným léčivým vlastnostem. Tato adaptogenní bylina je ceněna především pro své schopnosti zlepšit fyzickou i mentální výkonnost, podporovat hormonální rovnováhu a posílit imunitní systém. Přestože je často spojována s mužským zdravím, její přínosy jsou univerzální a mohou pomoci jak mužům, tak ženám v různých aspektech jejich zdraví. V následujícím článku se ponoříme do fascinujícího světa Tongkat Ali, objevíme jeho historii, způsoby užití a vědecký výzkum stojící za jeho slibnými účinky.

Seznamte se s Tongkat Ali

Tongkat Ali, známý také pod latinským názvem Eurycoma longifolia, je vzácná tropická rostlina původem z jihovýchodní Asie, obzvláště hojná v Malajsii, Indonésii a Thajsku. Tato rostlina, často nazývaná podle svého vzhledu „Aliho hůl“ ve svém původním jazyce, získala přezdívku „malajský ženšen“ díky svým adaptogenním vlastnostem, které jsou srovnatelné s účinky pravého ženšenu. Tento název odkazuje na její uznávanou schopnost zvyšovat energii, zlepšovat sexuální zdraví a podporovat fyzickou i psychickou vitalitu.

TIP: Na blogu naleznete také zajímavý článek o ashwagandhe, nebo-li indickém ženšenu.


Botanický popis

Tongkat Ali je poměrně malý stálezelený keř, který může dorůst výšky až 10 metrů. Má složené listy, které jsou tmavě zelené s lesklým povrchem. Jeho květy jsou obvykle tmavě červené až hnědé a produkují plody, které jsou nejprve zelené, ale při zrání černají. 

Zvláštní pozornost si zasluhuje kořen Tongkat Ali, který je hlavním zdrojem jeho léčivých účinků. Kořeny jsou dlouhé, robustní a sahají hluboko do půdy, což umožňuje rostlině vstřebávat živiny z bohaté lesní půdy. Tyto kořeny jsou tradičně sbírány pro jejich účinky na zlepšení vitality a podporu zdraví. Jsou známé svým komplexním složením, které zahrnuje různé alkaloidy a složky s potenciálními adaptogenními a zdraví podporujícími vlastnostmi.

Tongkat Ali přirozeně roste v hlubokých, vlhkých a stinných pralesích, obvykle ve vyšších nadmořských výškách. Tyto podmínky jsou ideální pro jeho růst, ale zároveň činí sběr a kultivaci rostliny náročnými. Díky své specifické potřebě pro růst je rozmístění Tongkat Ali omezeno na tropické oblasti Jihovýchodní Asie, což má vliv na jeho dostupnost a udržitelnost sběru.Historie Tongkat Ali sahá až do dávných kultur

Tongkat Ali je hluboce zakořeněný v medicínských a kulturních praktikách Jihovýchodní Asie, kde se užívá po staletí. Jeho historie a popularita se vážou k tradicím Malajsie, Indonésie, Thajska a Vietnamu. V těchto regionech se tradičně používá jako tonikum pro zlepšení celkové vitality, jako afrodisiakum a jako lék na řadu zdravotních problémů.


Historie užívání

Historie užívání Tongkat Ali sahá až do starověkých časů, kdy byli léčitelé a šamani v regionu pověřeni pečovat o zdraví svých komunit pomocí přírodních prostředků. Rozmanitost účinků Tongkat Ali, od zvýšení sexuální funkce po léčbu horečky, z něj učinila cennou složku v arzenálu tradičních léčitelů.

Vedle tradičního medicínského využití je Tongkat Ali používán ve speciálních ceremoniích a rituálech jako symbol síly a plodnosti. Některé národy ho dokonce používají při svatebních obřadech jako symbol mužské vitality.Tradiční medicína a kulturní význam

V Malajsii je Tongkat Ali dlouho uznáván jako silný prostředek pro zvýšení mužské sexuální síly a jako přírodní lék na malárii a jiné horečnaté stavy. Malajské národy využívají extrakty této byliny pro jejich schopnost zlepšovat vytrvalost a sílu, což je výhodné pro fyzicky náročnou práci v tropickém klimatu.

V Indonésii, kde se rostlina nazývá „pasak budu“, je tradičně používána k podpoře zdraví mužů, ale také pro své antipyretické a antiparazitické účinky. Indonéští léčitelé ji často předepisují jako součást komplexní terapie pro zlepšení imunitní funkce a jako pomoc při uzdravování zranění.

V Thajsku a Vietnamu se rovněž využívá kvůli svým adaptogenním a tonizačním vlastnostem. V těchto zemích je Tongkat Ali považován za účinný prostředek k podpoře celkového zdraví a k zlepšení tělesné i duševní kondice.Koncept Di Tao ve východní medicíně

Di Tao je tradiční čínský koncept, který se vztahuje k původu a autentičnosti bylin používaných v čínské medicíně. Tento princip zdůrazňuje význam sběru bylin z jejich původního, „správného“ geografického a ekologického prostředí, což zajišťuje, že mají nejvyšší kvalitu a nejsilnější terapeutické účinky. Di Tao vychází z přesvědčení, že byliny pěstované v jejich ideálním přírodním prostředí obsahují specifické energetické a fyzikální vlastnosti, které jsou nezbytné pro maximální léčivý potenciál.

V kontextu Tongkat Ali, i když není přímo součástí čínské medicíny, lze koncept Di Tao použít k ilustraci důležitosti pěstování a sběru této byliny v jejím původním prostředí – vlhkých tropických pralesích Malajsie. Ochrana těchto pralesů a udržitelné zemědělské praktiky jsou klíčové pro zachování kvality a účinnosti Tongkat Ali, stejně jako pro ochranu ekologické rovnováhy regionu.

Doplňky stravy vyrobené z bylin pěstovaných podle principů Di Tao se mohou pyšnit vyšší kvalitou a účinností, neboť byliny získané z jejich původního prostředí obsahují bohatší spektrum aktivních složek. Účinné látky obsažené v Tongkat Ali

Malajský ženšen obsahuje řadu bioaktivních látek, které se podílejí na jeho účincích a přínosech pro zdraví. Zde jsou některé z klíčových účinných látek, které byly identifikovány v této bylině:

1) Quassinoidy - Tato skupina chemických látek je považována za hlavní aktivní složky Tongkat Ali. Quassinoidy, včetně eurycomanonu, eurycomanolu a eurycomalaktu, jsou známy svými silnými antiparazitárními a antimalarickými vlastnostmi. Také se předpokládá, že mají schopnost podporovat produkci testosteronu, což vysvětluje populární použití této byliny pro zlepšení sexuální funkce a plodnosti.

2) Alkaloidy - Jsou další skupinou bioaktivních složek v Tongkat Ali. Alkaloidy mají řadu účinků, včetně podpory zdraví a zvýšení energetické úrovně. Mohou také hrát roli v přirozeném zvyšování hladin testosteronu.

3) Saponiny - Tyto látky mají antioxidační vlastnosti a mohou pomáhat v boji proti volným radikálům v těle. Saponiny v Tongkat Ali mohou rovněž přispívat k jeho účinkům na zlepšení imunitního systému a celkové vitality.

4) Eurykomanon - Specifický quassinoid, který byl identifikován jako klíčový pro jeho možné antikancerogenní a adaptogenní účinky. Eurykomanon je studován pro jeho potenciál v regulaci hormonální rovnováhy a zlepšení tělesného i duševního výkonu.

5) Flavonoidy a fenolické sloučeniny - Tyto látky přispívají k celkovým antioxidačním vlastnostem Tongkat Ali. Pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným oxidativním stresem, což je klíčové pro prevenci mnoha chronických nemocí.

TIP: na našem e-shopu naleznete široký výběr ADAPTOGENŮ v podobě doplňků stravy. Vše od ashwagandy, přes ženšen, chagu, cordyceps, reishi, až po mumio a shilajit


T0NGKAT ALI (Černý Extrakt 100:1) - 60 Kapslí (30g)


Potencionální účinky Tongkat Ali 

Ačkoli je Tongkat Ali ve světě tradiční medicíny jihovýchodní Asie uznávaným prostředkem na podporu zdraví a vitality, vědecký výzkum těchto účinků je stále v počátečních fázích. Důležité je připomenout, že mnoho tvrzení o účincích této byliny zatím nebylo plně potvrzeno klinickými studiemi, a proto je třeba přistupovat k nim s určitou mírou opatrnosti. Následující seznam potenciálních účinků Tongkat Ali je založen na předběžných výzkumech a tradičním užívání:

1) Podpora sexuálního zdraví a plodnosti

Tongkat Ali je často propagováno jako přírodní afrodiziakum. Některé studie naznačují, že může pomoci zvýšit hladiny testosteronu a zlepšit mužskou sexuální funkci, což zahrnuje libido, erekci a celkovou sexuální výkonnost. Kromě toho byly zaznamenány pozitivní efekty na mužskou plodnost, včetně zvýšení počtu spermií a jejich pohyblivosti.2) Zvýšení energetické úrovně a fyzické výkonnosti

Tongkat Ali může působit jako přirozený „energetický životabudič“, což může být užitečné pro sportovce nebo osoby trpící únavou. Podpora energetického metabolismu a zvýšení fyzické vytrvalosti jsou dalšími potenciálními přínosy, které mohou vyplynout z jeho adaptogenních vlastností.

3) Hormonální rovnováha

Dopad na hormonální systém, zejména na regulaci testosteronu, je jedním z nejvíce studovaných aspektů Tongkat Ali. Pro muže i ženy může tato bylina přispět k stabilizaci hormonálních hladin.

4) Stres a nálada

Tongkat Ali je také ceněn pro své potenciální účinky na zlepšení nálady a snižování stresu. Díky svým adaptogenním vlastnostem může pomoci tělu lépe zvládat stres a únavu, což vede ke zlepšení celkového duševního stavu. Užívání této byliny bylo spojováno s vyššími hladinami energie a lepší schopností čelit psychickému napětí, což může příznivě ovlivnit každodenní náladu a pohodu. 5) Podpora imunitního systému

Předběžné studie ukazují, že Tongkat Ali může posílit imunitní systém, což pomáhá tělu odolávat infekcím a nemocem. Jeho protizánětlivé a antioxidantní vlastnosti mohou rovněž hrát roli v prevenci chronických onemocnění.


Vedlejší účinky Tongkat Ali

Přestože Tongkat Ali je ceněn pro své potenciální zdravotní přínosy, může mít také některé vedlejší účinky, zejména když se užívá ve vyšších dávkách nebo dlouhodobě. Mezi běžné vedlejší účinky patří nespavost, nervozita a zvýšená agresivita, což může být spojeno s jeho stimulačními účinky na hladinu testosteronu. Další potenciální vedlejší účinky zahrnují zažívací problémy, jako jsou nevolnost a průjem. Vzácně může dojít i k výskytu alergických reakcí, které se mohou projevit vyrážkou nebo svěděním. 


Užívání a dávkování Tongkat Ali

Při užívání malajského ženšenu je důležité dodržovat pokyny pro dávkování uvedené výrobcem a zvážit konzultaci s odborníkem. Každý doplněk stravy může interagovat s tělem různými způsoby, a proto je důležité přistupovat k užívání s opatrností, zvláště pokud jste již na nějaké léčbě nebo máte zdravotní problémy. 


Forma

Doporučená denní dávka

Poznámky

Extrakt (v tekuté formě)

200–400 mg

Ideální pro rychlé vstřebávání, vhodné pro sportovce

Prášek

400–800 mg

Snadno se mísí s jídlem nebo nápoji, vhodný pro dlouhodobé užívání

Kapsle

300–600 mg

Snadné dávkování, dobře se hodí pro pravidelné užívání
Důležité poznámky k dávkování:

* Individuální rozdíly: Užívání a optimální dávkování se mohou lišit v závislosti na individuálních faktorech, jako je věk, hmotnost a zdravotní stav.

* Postupné zvyšování dávky: Doporučuje se začít s nižší dávkou a postupně ji zvyšovat, aby se předešlo potenciálním vedlejším účinkům.

* Těhotenství a kojení: Ženy, které jsou těhotné nebo kojí, by měly z užívání Tongkat Ali upustit, neboť neexistují dostatečné informace o jeho bezpečnosti v těchto obdobích.

* Interakce s léky: Tongkat Ali může interagovat s některými léky, jako jsou antikoagulancia a léky na vysoký krevní tlak. Je důležité informovat svého lékaře o všech doplňcích, které užíváte.

Poslední slova na závěr 

Tongkat Ali nabízí širokou škálu potenciálních zdravotních přínosů, od zlepšení sexuální funkce a hormonální rovnováhy po zvýšení fyzické výkonnosti a posílení imunity. Přestože jsou jeho účinky stále předmětem vědeckých studií, tradiční užívání této byliny v jihovýchodní Asii a rostoucí zájem vědecké komunity naznačují jeho významný potenciál.Zdroje

(1) Tongkat Ali (Eurycoma longifolia): Everything You Need to Know. Medically reviewed by Kerry Boyle D.Ac., M.S., L.Ac., Dipl. Ac., CYT — Written by Lizzie Streit, MS, RDN, LD and Laura Goldman — Updated on May 19, 2023. https://www.healthline.com/nutrition/tongkat-ali-longjack-review 

(2) Tambi MI, Imran MK. Eurycoma longifolia Jack in managing idiopathic male infertility. Asian J Androl. 2010 May;12(3):376-80. doi: 10.1038/aja.2010.7. Epub 2010 Mar 29. PMID: 20348942; PMCID: PMC3739276. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3739276/ 

(3) Talbott SM, Talbott JA, George A, Pugh M. Effect of Tongkat Ali on stress hormones and psychological mood state in moderately stressed subjects. J Int Soc Sports Nutr. 2013 May 26;10(1):28. doi: 10.1186/1550-2783-10-28. PMID: 23705671; PMCID: PMC3669033. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3669033/ 

(4) Khanijo T, Jiraungkoorskul W. Review Ergogenic Effect of Long Jack, Eurycoma Longifolia. Pharmacogn Rev. 2016 Jul-Dec;10(20):139-142. doi: 10.4103/0973-7847.194041. PMID: 28082797; PMCID: PMC5214558. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5214558/ 

(5) Eurycoma longifolia, Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Eurycoma_longifolia 

(6) Safety of Eurycoma longifolia (Tongkat Ali) root extract as a novel food pursuant to Regulation (EU) 2015/2283 https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2021.6937 

 

Napište odpověď